ABDde gayrimenkul taban yapacak

21.04.2010
Uluslararası denetim, danışmanlık ve vergi şirketi PricewaterhouseCoopersın (PwC) Gayrimenkul Piyasasında Gelişen Trendler &8211; 2009 raporunda, ABDli gayrimenkul uzmanlarının piyasanın t

PricewaterhouseCoopers'ın (PwC) ve Urban Land Institute (ULI) işbirliği ile gerçekleştirilen ve gayrimenkul sektöründeki son gelişmeleri içeren "Gayrimenkul Piyasası'nda Gelişen Trendler – 2009" raporunun Amerika sonuçları açıklandı.

Gayrimenkul sektöründeki en prestijli ve en çok okunan tahmin raporlarından biri olan rapor, ABD, Kanada ve Latin Amerika'da gayrimenkul yatırımı ve geliştirme trendleri, gayrimenkul finansmanı ve sermaye piyasaları, emlak sektörü, şehir merkezi alanları ve diğer gayrimenkul konularına ilişkin bilgiler sunuyor.

Rapora göre, yatırımcılar, gayrimenkul şirketi temsilcileri, kredi verenler, aracılar ve gayrimenkul danışmanları dahil 600'ü aşkın önde gelen gayrimenkul uzmanının görüşlerinin yer aldığı raporun en temel sonuçlarına göre, ABD gayrimenkul ve genelde finans piyasasının 2009'da en düşük seviyelerine düşmesi ve emlak değerlerindeki düşüşlerin 2010'da da büyük ölçüde devam etmesini bekleniyor.

Önümüzdeki süreçte daha fazla icra takipleri ve borç ödeyememe durumunun görülmesi beklenirken, gayrimenkul nakit akışlarının aksayan ekonomi koşullarından da etkileneceği öngörülüyor.

Raporda, ticari gayrimenkul piyasasının konut piyasasından çok daha hızlı bir şekilde toparlanacağı öngörülürken, konut geliştiricilerinin arsalarını düşük zararla satmak zorunda kalabileceği veya ellerindeki stoklar üzerinde hacizlerle karşılaşabilecekleri belirtiliyor.

Rapora göre, güçsüz dolardan yararlanmaya devam ederek büyük şehirlerde lüks gayrimenkul alacak olan nakit zengini off shore alacaklar ABD'deki gayrimenkul sektörü duraklamasından büyük fayda sağlayacaklar.

2009'u en az zararla atlatmak için yatırımcıların mevcut konumlarını korumaları önerilirken fırsatların azalacağı üzerinde durulan raporda, ayrıca yatırımcılara indirimli krediler almaları öneriliyor."Piyasasının önümüzdeki yıl daha da ucuzlaması muhtemel"PwC'nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'dan sorumlu Gayrimenkul Sektörü Lideri John Forbes yaptığı açıklamada, rapor sonuçlarını şöyle değerlendirdi: "Gelişmekte olan Rusya ve Türkiye piyasaları, beklenen gayrimenkul yatırımı getirileri bakımından geçen yıl en üst sıralardaydı. Ancak, şu anda yatırımcılar nakit paralarını tutmayı tercih ediyorlar, çünkü daha geleneksel piyasalardan gelecek fırsatları görüyorlar.

Hem doların değer yitirmesi hem de gayrimenkul değerlerinin düşmesi ile ABD ucuz görünmeye başladı. Araştırma katılımcılarının da belirttiği gibi ABD piyasasının önümüzdeki yıl daha da ucuzlaması muhtemel.

İngiltere açısından durum aynı görüyor. Gelecek yıl, gelişmekte olan piyasalar hemen her yerde görülen uygun fiyatlarla rekabet etmek durumunda kalacaklar."

<< Geri Tüm haberler için tıklayınız. İleri >>


Bizden Haberler
21.04.2010 Gayrimenkul zengini olabilirsiniz
21.04.2010 ABDde gayrimenkul taban yapacak
21.04.2010 Ev fiyatları ne olacak?


Emlak Yaşam Haberleri
27.10.2017 iki design group,...
27.10.2017 Yapı Merkezi’nden 3...
26.10.2017 NG Residenceta 4 bin...